Sıkça Sorulan Sorular

YİDER'in kuruluş amacı nedir?

Türkiye’de yerli ve milli kalkınmaya destek olmak isteyen tüm paydaşları bir araya getiren platformuz. Yerli ve millilik her ne kadar çok önem verdiğimiz bir kavram olsa da net olarak tarif edilebilir değil. Farklı kişi, firma ve kurumların zihninde farklı tanımlar oluşabiliyor. Bu da yerli ve millilik gibi hayati bir kavramın havada kalması sonucunu doğuruyor. Biz yerli ve milliliğin ayakları sağlam yere basan, sayısal olarak ölçülebilen ve objektif bir tanıma dönüştürülmesi için yola çıktık.

Detaylar için: tıklayınız.

Yerli ve Millilik neden bu kadar önemli?

Bir ülkenin global dünya ekonomisinde daha etkin güç olması ve sürdürülebilir bir büyüme sergilemesi için yerli ve milli firmalara, markalara ihtiyacı var. Ayrıca bir ülkenin kendi çatı markasını güçlendirebilmesi, yerli ve milli kalkınmada gösterdiği başarıya bağlı.

Yerli ve milli olmayı nasıl ölçeceksiniz?

Üniversitelerin katkıları ile oluşturulmakta olan ve Mildeks olarak adlandırılan bir endeks kullanılacaktır.

Mildeks Nedir?

Mildeks; YİDER Akademik Kurulu bünyesinde, çok sayıda değerli üniversiteden bir araya gelmiş, alanlarında uzman akademisyenler tarafından geliştirilen, tüm ilgili parametreleri dikkate alan, Yerli ve Milliliği matematiksek olarak hesaplamaya yarayan endekstir.

Mildeks’in hesaplanma kriterleri belli mi?

Mildeks’in hesaplanma kriterleri üniversiteler bünyesinde titizlikle devam etmekte olan akademik bir çalışma sonucunda ortaya çıkmıştır. Endeksin en kısa sürede tamamlanarak hayata geçirilmesi hedeflenmektedir.

Mildeks güvenilir mi? Kim oluşturdu?

Mildeks, farklı sektörlerden yüzlerce temsilcinin görüşleri alınarak üniversitelerin akademik çalışmaları ile ortaya çıkan en güvenilir ve objektif endekstir.

Şirketimin Mildeks puanını ne zaman ve nasıl öğrenebilirim?

iletisim@yider.org.tr elektronik posta adresi üzerinden talebini ileten ve kendilerine gönderilen formları dolduran firmalar Mildeks puanlarını içeren sertifikalarını teslim alabilirler.

Mildeks puanımın yüksek veya düşük olmasının şirketime getireceği avantaj ve dezavantajlar nelerdir?

Mildeks’in asıl amacı ölçülebilir bir baz etrafında yerli ve milli kalkınma için güzel ve anlamlı bir yarış başlatabilmektir. Öte yandan YİDER, hem genel toplamdaki hem alt kategorilerdeki Mildeks puanlarının önemli bir karar verme ve satın alma kriteri olması gerektiğine inanmaktadır.

Mildeks puanı yüksek olan firmaların gerek kamu kaynaklarından faydalandırılması, gerek ihalelerde pozitif ayrımcılığa tabi tutulması ve ihtiyaç duydukları tüm alanlarda desteklenmesi YİDER’in hedefleri arasındadır.

Yabancı sermayeli firmaların puanı nasıl hesaplanacak?

YİDER olarak amacımız uluslararası firmaları dışlamak değil. Tam tersine ülkemizde faaliyet gösteren yabancı şirketlerin yatırımlarının, özellikle katma değerli yatırımlarının önünü açmamız gerekiyor. Mildeks hesaplanırken sadece sermayenin yerlilik oranı değil onlarca ilgili parametre hesaba katılır. Bu bakımdan yabancı sermayeli firmaların Mildeks puanları, Türkiye’nin yerli ve milli kalkınmasına sundukları destek oranında yüksek çıkacaktır.

Her firmanın puanı aynı parametrelerle mi hesaplanacak?

Evet. Diğer taraftan, parametrelerin endeks içindeki ağırlıkları firmanın içinde bulunduğu sektöre göre değişiklik gösterebilecektir.

Mildeks puanını öğrenmek ücretli mi?

Mildeks puanı hesaplanan her firma YİDER’in kurumsal Mildeks üyesi olur ve firma büyüklüğü ile orantılı olarak hesaplanan aidatını her yıl derneğe aktararak, dernek faaliyetlerinin sürdürülebilir olmasına katkı sağlar.

Her firmanın puanı aynı parametrelerle mi hesaplanacak?

Evet. Diğer taraftan, parametrelerin endeks içindeki ağırlıkları firmanın içinde bulunduğu sektöre göre değişiklik gösterebilecektir.

YİDER’in kurucuları kimlerdir?

YİDER, tamamı kendi sektörlerinde etkin rollerde yer alan, Türkiye’nin global dünya ekonomisinde daha da etkin bir güç olmasına ve sürdürülebilir büyüme sergileyebilmesine tüm güçleri ile katkı sunmayı hedef edinen dokuz kurucu üye tarafından kurulmuştur. Kurucu üyelerin detaylı bilgilerine Kurucu Üyeler adresinden ulaşılabilir.

"Haberdar ol" seçeneğine mail adresimi yazdım şimdi ne olacak?

Yeni işletme kayıtları, Dernek haberleri, Yerli ve Milli Haberler gibi bir çok konuda size mail ile bilgilendirme yapabiliriz. Böylelikle Türkiye’de Yerli ve Milli’ye dair yeni ne gelişme varsa vakit kaybetmeden haberdar olursunuz.

YİDER’e nasıl asil üye olunur?

Asli üyelik başvuru formunu eksiksiz doldurarak başvurusunu yapan ve derneğe kabul edilme kriterlerini yerine getiren kişiler üyelik aidatlarını ödeyerek derneğe asil üye olurlar.

Dernek Tüzüğü'ne ve Kullanım Koşulları'na nasıl ulaşabilirim?

Web sitesinde “Tüzük ve Kullanım Koşulları” kategorisi altında görebilirsiniz.

skca_sorulan_sorular