Our Blog

Latest news and updates from flathost

Türkiye dünyada 7. ülke | Yerli Biyometrik Veri Sistemi hizmete girdi

Biyometrik Veri Sistemi, Göç İdaresinden sonra Nüfus ve Vatandaşlık işlemlerinde de kullanılmaya

Biyometrik Veri Sistemi, Göç İdaresinden sonra Nüfus ve Vatandaşlık işlemlerinde de kullanılmaya başlandı. 

Bir ülkenin en mahrem verileri olan biyometrik verilerin güvenli bbir şekilde toplanması, sayısallaştırılması ve işlenmesi milli güvenlik meselesi konumunda bulunuyor. Bu vizyon ile T.C. İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı Milli Biyometrik Veri Sistemi Projesi Türkiye’ye güvenlik anlamında ciddi bir katkı sağlayacak.

Biyometrik veri sistemleri teknolojilerinde, yurt içi ve yurt dışında pazar lideri olma vizyonuyla (%50) HAVELSAN ve (%50) POLSAN ortaklığında BİYOTEKSAN firması kurulmuştu.

Türkiye dünyada 7. ülke

Bu ortaklık sayesinde; Biyometrik verilerinin korunması ve yurtdışına çıkan milyonlarca liranın ülke içinde kalması vizyonu ile çıkılan yolculukta, Türkiye dünyada kendi imkanlarıyla Biyometrik Veri Sistemi geliştiren 7. ülke olmuştur.

Sistemin ilk kullanıcıları İçişleri Bakanlığı’na bağlı; Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı olarak belirlendi. Biyometrik veri sistemlerinin geliştirilmesinin ilk fazında, parmak izi tarayıcılarından okunan izlerle çalışan Nitelikli Parmak İzi Tanıma Ürünü hayata geçirildi.

Sistemin ikinci fazında ise olay yerinden alınan kriminal izlerle çalışacak olan Niteliksiz Parmak İzi Tanıma Ürünü geliştirmeleri tamamlanarak kısa sürede ihtiyaç birimlerinin hizmetine sunulması planlanıyor.

Türkiye’nin biyometrik verileri tek merkezde

Bu çalışmaların neticesinde İç İşleri Bakanlığının nihai hedefi olan Milli Biyometrik Veri Sistemi ve Milli Biyometrik Veri Merkezi projelerinin hayata geçirilmesi için yoğun çalışmalar sürdürülüyor. Proje ile Türkiye’nin biyometrik verileri tek yerde toplanacak, sayısallaştırılacak ve saklanacak, diğer kurumlarının sistemleri ile de gerekli entegrasyonlar sağlanacak. Bu sayede milli bir kritik veri olan biyometrik verilerin de güvenliği en üst düzeyde sağlanmış olacak. Devam eden fazlarda avuç izi tanıma, damar izi tanıma, yüz tanıma, iris ve retina tanıma, ses tanıma ve imza/el yazısı tanıma gibi biyometrik tanıma ürünleri geliştirilip Milli Biyometrik Veri Sistemi’ne entegre edilecek.

Parmak izi tanıma ürünlerinde milli eşleştirme algoritmaları kullanılıyor. Ürünlerin iki temel özelliği ise şu şekilde:

  1. Yeni alınan parmak izleriyle kayıtlı izlerinin 1-1 karşılaştırılması sonucu kimlik doğrulaması yapılması,
  2. Kişiden veya olay yerinden alınan parmak izlerinin sistemdeki tüm izler içinden 1-N sorgulanması ile kimlik tespiti yapılmasıdır.

HAVELSAN mühendislik desteği ile BİYOTEKSAN’ın geliştirdiği milli parmak izi tanıma ürününün 10 Ocak 2022 tarihi itibari ile Nufüs ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce tüm Türkiye’de kullanılmaya başlandı. Gelişme bizzat İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından duyuruldu.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.